Fotovoltaické elektrické ohřívače vody - bojlery OKFE

Charakteristika fotovoltaických elektrických ohřívačů vody - bojlerů OKFE

Základ ohřívačů vody typu OKFE jsou ohřívače typu OKCE. Rozdíl mezi ohřívači je v tom, že v typu OKFE jsou použita dvě topná tělesa (tzn. dvě spirály).

Elektrické ohřívače vody typu OKFE AC/DC (HDO)používají na ohřev vody střídavý (AC) proud z elektrické sítě například ze zásuvky 230V, střídavý (AC HDO) levný proud a stejnosměrný (DC) proud z fotovoltaických panelů, které zabezpečují ekologicky čistou výrobu teplé vody a šetří nemalé finanční prostředky uživatele při úsporách plynu nebo elektrické energie ze sítě.

Umístění fotovoltaických panelů může být kdekoliv kde je maximální sluneční svit, s jižní orientací. Pro zdroj DC proudu jsou ohřívače vody konstruovány pro: 

  • 6 ks panelů s výkonem 250W/1 panel – výkon 1,5kWh 
  • 8 ks panelů s výkonem 250W/1 panel – výkon 2 kWh 

Panely jsou zapojeny do série. Uvedené výkony se v příslušných typech nesmí překročit!
Použití panelů s nižším výkonem je možné, avšak nebude dosáhnuto optimálního provozu ohřívače vody. 

Akumulační ohřívače vody s kombinovaným ohřevem pomocí AC a DC proudu mohou být použity na ohřev vody jen pomocí AC proudu ze sítě nebo jen DC proudu z fotovoltaických panelů anebo současně, při různých kombinacích nastavení teplot pomocí dvou samostatných termostatů. Při použití jen DC proudu je ohřívač vody určený na předehřev vody vzhledem k různé intenzitě slunečního svitu. Takovéto použití je vhodné pro plynový zásobníkový ohřev vody, kde se ohřívač zařazuje mezi zdroj studené vody a plynový kotel. Teplá voda ohřátá fotovoltaickými panely proudí do zásobníku vody v plynovém kotli, čím nedochází k dalšímu ohřevu vody.

Uvedeným způsobem výrazně šetříme náklady na plyn a životní prostředí. Při takovémto použití ohřívače zůstává AC zdroj ohřevu vody v pozici záložního zdroje a při přerušení dodávky plynu může fungovat jako klasický elektrický ohřívač vody.


Řez ohřívačem vody

Řez ohřívačem vody OKFE

 


Technické parametry ohřívače vody

Typ ohřívačeProud pro ohřevTepelné ztráty kWh/24hObjem (l)Hmotnost (kg)Výška x průměrPříkon AC spirály
OKFE 100 AC/DC 1,5 kW AC+DC 0,88  100 45 961 x 524 2
OKFE 125 AC/DC   2 kW AC+DC 1,09  125 51 1126 x 524 2
OKFE 160 AC/DC   2 kW AC+DC 1,39  152 61 1315 x 524  2

Dokumentace ke stažení

Potřebujete-li pouze informace o zde uvedeném sortimentu – montážní schémata a tabulky apod. – stáhněte si z našeho katalogu pouze aktuální stránku nebo také produktový leták. K dispozici vám je také návod k obsluze a instalaci.